Skip to main content

Tarnów jednym z najpiękniejszych miast Europy

W wydanym niedawno przez CNN Travel artykule opisującym najpiękniejsze małe miasta Europy znalazł się Tarnów. Reporterka jednego z najbardziej znanych serwisów informacyjnych wymienia to piękne polskie miasto, podkreślając urokliwą i niepowtarzalną aurę średniowiecznego Starego Miasta, który jest wyjątkowym połączeniem wielu stylów architektonicznych oraz wpływów kulturowych. Położony w Małopolsce Tarnów to prawdziwa perła posiadająca bogatą i ciekawą historię oraz ogromną ilość zabytków i miejsc wartych zwiedzenia. Przekonaj się, jakie atrakcje czekają na Ciebie w Tarnowie.

Rynek Starego Miasta

Obowiązkowym punktem na mapie Tarnowa jest wspomniany wcześniej Rynek Starego Miasta, urzekający klasycznym, średniowiecznym układem urbanistycznym. Miejsce to okalają świetnie zachowane kamienice pochodzące z XIX wieku, wyróżniające się kolorowymi fasadami. Wśród dużej liczby zabytków znajdziemy tutaj również piękny renesansowy ratusz powstały w XIV wieku. Początkowo budowla miała styl gotycki, jednak kolejne przebudowy nadały jej znacznie więcej renesansowego stylu. Teraz ratusz kusi rzadko spotykaną nieotynkowaną attyką z blendami oraz kamiennymi sterczynami i maszkaronami robiącymi ogromne wrażenie na turystach.

Katedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Kolejnym istotnym miejscem na mapie Tarnowa jest Bazylika Katedralna Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Miejsce to zostało wybudowane w stylu gotyckim w XIV wieku, jednak przebudowa zakończona w roku 1900 sprawiła, że świątynia nabrała neogotyckiego charakteru. We wnętrzu znajdziemy tutaj między innymi obraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego z 1899 roku oraz 4-metrowy pomnik Jana Pawła II. W katedrze znajdują się również słynne na całym świecie nagrobki, w tym grób Barbary Tarnowskiej, który uważany jest za najpiękniejszą rzeźbę kobiecą renesansowej Europy.

Ruiny Zamku

Chociaż atrakcja ta wymaga pokonania około 4 kilometrów, licząc od Starego Miasta, to warto przebyć tę trasę, by ujrzeć ruiny niegdyś okazałego zamku, pochodzącego z odległego średniowiecza. W latach swojej świetności ta majestatyczna budowla podzielona była na część mieszkalną oraz imponującą część obronną, wraz z okalającą cały zamek fosą. Niestety w XVIII wieku zamek został opuszczony przez ostatnich właścicieli i od tego czasu powoli popadał w ruinę. Mimo to jest to jedna z ciekawszych propozycji do zobaczenia w Tarnowie.

Muzeum Etnograficzne

Miejsce to znajduje się w zabytkowym zajeździe pochodzącym z XVIII wieku, pokrytym niespotykanym w tej okolicy gontem drewnianym. Muzeum założono w 1984 roku i od tego czasu przyciąga ono turystów, stale powiększającą się, ogromną kolekcją eksponatów reprezentujących lokalną sztukę i kulturę. Na podwórku muzeum znajdziemy również duże eksponaty, powiązane z bogatą historią Żydów i Romów licznie zamieszkujących dawniej te tereny.

Wybierając się do jednego z najpiękniejszych miast Europy, warto zadbać również o odpowiednie zakwaterowanie, które zapewni komfortowe spędzenie czasu w Tarnowie. Hotel Gal przyciąga turystów licznymi udogodnieniami oraz swoim zabytkowym charakterem. Skontaktuj się po szczegóły oferty!