Skip to main content

Muzea w Tarnowie - dowiedz się, co warto zobaczyć

Tarnów to miasto pełne zabytków — w jego centrum wiekowe budowle można podziwiać na każdym niemal kroku. Równie ciekawe są eksponaty zgromadzone w tarnowskich muzeach. Które z tych placówek szczególnie warte są odwiedzenia?

Jakie muzea w Tarnowie trzeba zobaczyć?

Ratusz w Tarnowie — Galeria Sztuki Dawnej

Ratusz jest jedną z wizytówek Tarnowa. Budynek ten wzniesiono na przełomie XV i XVI wieku w stylu gotyckim, jednak już kilkadziesiąt lat później rozbudowano go, wzbogacając całość o elementy renesansowe. Obecnie w jego wnętrzach znajdziemy ekspozycję jednego z oddziałów Muzeum Ziemi Tarnowskiej - Galerii Sztuki Dawnej. W jej skład wchodzą m.in.:

  • Zbrojownia sarmacka, czyli kolekcja militariów z XVII, XVIII i XIX wieku. Oczywiście najwięcej jest w niej uzbrojenia pochodzącego z  terenu Polski i Litwy, jednak zobaczyć można również okazy wyprodukowane w warsztatach Persji, Turcji, a nawet Maghrebu. Uwagę zwracają też ściany namiotu, wykonanego przypuszczalnie w XVIII wieku w Brodach pod Lwowem, a utrzymanego w orientalnej stylistyce.
  • Zbrojownia myśliwska prezentuje broń palną oraz miotającą (kusze), używaną przez naszych przodków podczas łowów. Eksponowany jest tu również ekwipunek myśliwski — rogi, wabiki i prochownice.
  • W Sali Rady zobaczymy kolekcję szkła i porcelany. W jej skład wchodzą m.in. fajanse z Delft, wyroby wytwórni Wedgwooda oraz manufaktury z Miśni.
  • Galeria Portretu Staropolskiego prezentuje głównie wizerunki przedstawicieli stanu szlacheckiego, pochodzące z XVI, XVII i XVIII wieku.
  • Wystawa zastaw stołowych to ekspozycja dawnych sztućców i naczyń — wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki.

Przy okazji wizyty w muzeum można też wejść na wieżę ratusza (a warto, bowiem widok, który się z niej rozciąga, jest naprawdę oszałamiający).

ŹRÓDŁO: https://muzeum.tarnow.pl/ekspozycje-stale/kontuszu-przy-szabli-galeria-sztuki-dawnej-ze-zbiorow-ksiazat-sanguszkow/

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie

Na pewno nie będą też zawiedzione osoby, które zdecydują się na odwiedziny w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. Zobaczyć w nim można prawdziwe arcydzieła sztuki sakralnej: zabytkowe obrazy, rzeźby (najstarsza pochodzi z XIII wieku) oraz tkaniny (m.in. ornaty). Typowo świecki charakter ma natomiast Kolekcjonerski salon mieszczański — ta część ekspozycji prezentuje zbiory podarowane Muzeum Diecezjalnemu przez prof. Olgę Majewską. Znajdziemy tu m.in. obrazy pędzla takich artystów, jak Jacek Malczewski i Wlastimil Hofman. Warto zwrócić też uwagę na bogatą kolekcję sztuki ludowej – to z kolei dar Norberta Lippóczy’ego.

ŹRÓDŁA: https://muzeum.diecezja.tarnow.pl/wnetrza/  https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Diecezjalne_w_Tarnowie

Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci

To najnowsza spośród placówek Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Powstała ona z inicjatywy generała brygady Zdzisława Baszaka, żołnierza Wojska Polskiego w roku 1939 oraz późniejszego członka ZWZ i AK. Na początku lat 90. ubiegłego wieku stworzył on w Dąbrowie Tarnowskiej niewielkie muzeum poświęcone Armii Krajowej. Tradycje tej placówki kontynuowane są właśnie przez Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci. W skład jego zbiorów wchodzą pamiątki po przedwojennych jednostkach wojskowych, związanych z ziemią tarnowską (16 Pułku Piechoty oraz 5 Pułku Strzelców Konnych), dokumenty miejscowych organizacji konspiracyjnych, broń, militaria oraz inne eksponaty — często unikatowe — świadczące o trudnej historii tego regionu.

ŹRÓDŁA: https://muzeum.tarnow.pl/ekspozycje-stale/muzeum-historii-tarnowa-i-regionu/

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie znane jest przede wszystkim z bogatych zbiorów poświęconych kulturze romskiej. Zobaczyć w nim można m.in. zdjęcia, dokumentujące obrzędowość tego narodu, eksponaty związane z tradycyjnymi rzemiosłami oraz wytwory sztuki ludowej. Niezwykle ciekawa jest też wystawa plenerowa — eksponowane są w jej ramach wozy taborowe. Uwagę zwraca również sam budynek muzeum — to dawny zajazd podmiejski, wzniesiony w XVIII wieku. Dziś znajduje się on praktycznie w samym centrum Tarnowa, a jego niska sylwetka, pokryta dachem z gontu, kontrastuje z okoliczną wielopiętrową zabudową.


ŹRÓDŁA: https://muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/muzeum-etnograficzne/informacje/ https://visitmalopolska.pl/obiekt/-/poi/muzeum-etnograficzne-tarnow

Muzeum Historii Tarnowa i Regionu

Muzeum to zlokalizowane jest w północnej części Rynku, w dwóch podcieniowych kamieniczkach, pochodzących z XVI wieku. Tym, co wyróżnia tę placówkę, jest nowoczesna forma prezentacji zbiorów: eksponaty stanowią w niej ilustrację do historii, którą opowiadają twórcy. Swoistym przewodnikiem jest tu kataryniarz — trasę zwiedzania wyznacza perforowana taśma jego instrumentu, a w wielu miejscach usłyszymy charakterystyczną, rzadko już dziś spotykaną melodię. Wśród wystaw, prezentowanych w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, szczególną uwagę zwraca wnętrze zaaranżowane jako gospoda cechowa oraz zabytkowy tramwaj, z którego okien można podziwiać "widoki" (w rzeczywistości — zdjęcia) dawnego Tarnowa.

ŹRÓDŁA: https://muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/muzeum-historii-tarnowa-i-regionu/godziny-otwarcia-i-cennik/  https://www.polskieszlaki.pl/tarnow-atrakcje/

Galeria Panorama

W Tarnowie można też obejrzeć zachowane elementy Panoramy Siedmiogrodzkiej. Dzieło to miało pierwotnie rozmiary identyczne co Panorama Racławicka, jednak w początkach XX wieku zostało podzielone na 60 części. Każdą z nich oprawiono i sprzedano jako oddzielny obraz. Do naszych czasów przetrwało 38 fragmentów, a 23 z nich można zobaczyć właśnie w Galerii Panorama.

ŹRÓDŁA: https://muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/galeria_panorama/ https://maps.app.goo.gl/b6ivymThutjgvuMv8

Hotel Gal - Idealna baza wypadowa do zwiedzania muzeów w Tarnowie

Zaplanuj swój pobyt w Tarnowie w naszym Hotelu Gal, położonym w samym sercu miasta. Nasz hotel oferuje nie tylko wygodne i przytulne pokoje, ale również łatwy dostęp do wszystkich opisanych muzeów. Dzięki centralnej lokalizacji, możesz cieszyć się kulturowymi skarbami Tarnowa, mając jednocześnie idealną bazę wypadową do odpoczynku po dniu pełnym wrażeń. Niezależnie od tego, czy jesteś pasjonatem historii, sztuki, czy po prostu chcesz spędzić czas w pięknym otoczeniu, Hotel Gal zapewni Ci wszystko, czego potrzebujesz do idealnego pobytu. Zapraszamy do rezerwacji miejsca - odkryj Tarnów z nami!

Zarezerwuj nocleg w Hotel Gal w Tarnowie!