Skip to main content

Top 10 atrakcji w okolicach Tarnowa, które warto zobaczyć będąc niedaleko miasta

Tarnów to jedno z najpiękniejszych miast województwa małopolskiego zajmujące powierzchnię ponad 72 000 km2 i zamieszkałe przez ponad 100 tys. osób. Dodatkowo miasto to jest jednym z ważniejszych ośrodków gospodarczych, kulturowych oraz turystycznych w naszym kraju, dlatego nic dziwnego, że co roku odwiedzają je prawdziwe rzesze turystów z Polski i spoza niej. Tarnów słynie ze świetnie zachowanego historycznego zespołu architektoniczno-urbanistycznego, który jest prawdziwą gratką dla fanów polskiej historii, tradycji i kultury. Mówi się również, że trudno jest się oprzeć urokowi tego niezwykłego miejsca, dlatego, kto raz odwiedzi Tarnów i jego okolice wkrótce zapragnie tu wrócić. Na dowód tej tezy przedstawiamy top 10 atrakcji w okolicach Tarnowa, które warto zobaczyć.

1. Tarnowska Starówka

Tarnowska Starówka to pierwszy obowiązkowy punkt w rankingu top 10 atrakcji w okolicach Tarnowa. Ta położona w samym środku Tarnowa „perła polskiego renesansu” to prawdziwe centrum życia lokalnej społeczności i jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicy. Starówka powstała około 1330 roku, a aktualnie jej zabudowę tworzą kamienice dwupiętrowe pochodzące nawet z XVI wieku. W centralnym punkcie tarnowskiej Starówki znajduje się również okazały ratusz, który powstał na skutek przebudowy wcześniejszej budowli.

Tarnowska Starówka

Żródło: polska.travel.pl

Lokalizacja atrakcji

2. Bazylika Katedralna Narodzenia NMP w Tarnowie

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem w samym Tarnowie jest Bazylika Katedralna Narodzenia NMP wzniesiona jeszcze przed 1400 rokiem na miejsce drewnianego kościoła z wieków wcześniejszych. Jest to monumentalna, ceglana świątynia o 72-metrowej wieży, kryjąca takie zabytki jak dwa najwyższe w Europie pomniki nagrobne. Pierwszy z nich ma wysokość 13,8 m i został stworzony dla rodziny Tarnowskich, z kolei drugi mierzy 12,9 m i przedstawia księcia Janusza Ostrogskiego wraz z małżonką. Wart uwagi jest również pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej, który uważany jest za najpiękniejsze przedstawienie kobiety okresu renesansu.

Żródło: youtube.com

Lokalizacja atrakcji

3. Nowy Wiśnicz

Ciekawą atrakcją znajdującą się około 45 km od Tarnowa jest Nowy Wiśnicz. Znajduje się tam największa w kraju barokowa rezydencja ochronna. Budowla swój niezwykły renesansowy wygląd zawdzięcza przebudowie wykonanej w XVI wieku, zleconej przez Piotra Kmita. Co ciekawe każda z 4 wież została wykonana w innym stylu, dzięki czemu zamek ten oglądany z każdej ze stron wygląda całkowicie inaczej. Dodatkowo w środku budynku można podziwiać ogromną salę balową oraz kaplicę.

Nowy Wiśnicz

Żródło: trasynawczasy.pl

Lokalizacja atrakcji

4. Zalipie

Niezwykle malowniczą atrakcją okolic Tarnowa jest mieszcząca się około 30 km od miasta wieś Zalipie, która nie bez powodu znalazła się w rankingu top 10 atrakcji w okolicach Tarnowa. Jest to jedyna w naszym kraju „malowana wieś”, która składa się z 30 zagród o budynkach przystrojonych w wielobarwne ornamenty. Jedną z najciekawszych jest Zagroda Felicji Curyłowej, która została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

 Zaliepie - Zagroda Felicji Curyłowej

Żródło: mojamalopolska.pl

Lokalizacja atrakcji

5. Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce

Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce znajduje się około 40 km od Tarnowa. Budowla została wzniesiona w XIV wieku, a obecny jego kształt to zasługa pełnej rekonstrukcji. Zamek ten uważany jest za jeden z najpiękniejszych zamków rycerskich wzniesionych z kamienia, a szlak wiodący przez środek budowli, aż po podziemne lochy pozwala poczuć się jak w trakcie podróży w czasie. Ciekawym elementem wizyty na zamku jest również ekspozycja w całości poświęcona kulturze Inków.

Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce

Żródło: polskieszlaki.pl

Lokalizacja atrakcji

6. Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia Soli w Bochni oddalona jest od Tarnowa o około 45 km. Jest to najstarsza kopalnia soli kamiennej w kraju, która swoją działalność rozpoczęła już w 1248 roku. Działalność turystyczna na terenie kopalni prowadzona jest od ponad 20 lat, a turyści mają do wybory trzy trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Najtrudniejsza, to trawa o nazwie „Wyprawa w Stare Góry”. Ma ona charakter historyczny i wiedzie przez najstarsze wyrobiska. Dwie kolejne to „Droga Krzyżowa” oraz „Śladami kaplic bocheńskich górników”, które przedstawiają zachowane kaplice na terenie kopalni.

Kopalnia soli w Bochni

Żródło: kopalnia-bochnia.pl

Lokalizacja atrakcji

7. Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej to najbardziej uznany w Polsce zabytek drewnianej architektury sakralnej. Został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, według legend kościół ten powstał w miejscu dawnej pogańskiej gontyny, z której zachował się Słup Światowida. W kościele znajduje się ponadto kopia ołtarza głównego, z kolei oryginał można podziwiać w tarnowskim Muzeum Diecezjalnym.

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

Żródło: mojamalopolska.pl

Lokalizacja atrakcji

8. Kościół św. Stanisława Biskupa w Skrzyszowie

Kolejnym przykładem wyjątkowego budynku sakralnego, który można podziwiać w okolicach Tarnowa jest kościół św. Stanisława Biskupa w Skrzyszowie. Ten drewniany, późnogotycki budynek o konstrukcji zrębowej z XVI wieku uznawany jest za jeden z najważniejszych drewnianych kościołów Małopolski.

Kościół św. Stanisława Biskupa w Skrzyszowie

Żródło: tarnow.pl

Lokalizacja atrakcji

9. Zabytkowe cmentarze wojskowe

W okolicach Tarnowa można również zobaczyć kilka zabytkowych cmentarzy wojskowych upamiętniających krwawe walki toczone na tych terenach na przełomie 1914 oraz 1915 roku. Jeden z nich to Cmentarz Wojskowy Nr 167 w Ryglicach mieszczący się na stoku wzgórza, w niedalekiej odległości od centrum tego miasta. Znajduje się na nim 30 grobów zbiorowych oraz 166 grobów pojedynczych otoczonych kamiennym murem.

Cmentarz Wojskowy Nr 167 w Ryglicach

Żródło: polskaniezwykla.pl

Lokalizacja atrakcji

Ranking top 10 atrakcji w okolicach Tarnowa zamykają Koronki z Bobowej

Bobowa to miasta położone około 30 km od Tarnowa słynące z wyrabiania koronki metodą klockową. Co ciekawe, od 2000 roku, na początku października można tutaj podziwiać Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej oraz uczestniczyć na warsztatach koronkarskich, czy zakupić sobie jeden z regionalnych wyrobów. Bobowa to również szereg zabytków takich jak gotycki kościół Wszystkich Świętych, synagoga oraz cmentarz wojenny nr 133 z czasów I Wojny Światowej.

Koronkowy mural w Bobowej

Żródło: gazetakrakowska.pl

Lokalizacja atrakcji