Skip to main content

Tarnów - polski biegun ciepła

Słoneczna, ciepła pogoda sprzyja nie tylko wypoczynkowi na łonie natury, ale i dobremu samopoczuciu oraz odpowiedniej dawce witaminy D. Bezchmurne niebo i przyjemne promienie słońca, to coś, co pozytywnie nastraja do życia i sprawia, że każda wycieczka będzie miłym wspomnieniem i prawdziwym relaksem. Jeśli jesteś fanem ciepła, a na dodatek poszukujesz miejsca w Polsce, w którym znajdziesz ogromny wybór atrakcji turystycznych, odwiedź Tarnów – polski biegun ciepła.

Zwiedzanie Tarnowa

Dlaczego Tarnów nazywany jest polskim biegunem ciepła?

Według najnowszych danych zebranych przez regionalistę, geologa i geografa Franciszka Pulitę najcieplejsze miejsce w naszym kraju znajduje się w Tarnowie, a dokładniej przy pałacu Sanguszków w Gumniskach. W miesiącach letnich udało się tam zanotować temperaturę sięgającą nawet 37,9 °C w cieniu! Co więcej, wiedza o wyjątkowych właściwościach tego miejsca była znana już w XIX wieku, ponieważ ówcześni właściciele majątku hodowali tu egzotyczne rośliny, a nawet założyli winnicę.

Wprawdzie zdarza się, że w naszym kraju odnotowuje się jeszcze wyższe temperatury, jednak w określeniu polskiego bieguna ciepła nie chodzi tylko o te liczby. Ważna jest tutaj również długość okresu wegetacyjnego, termiczne lato oraz liczba dni bezchmurnych. W przypadku Tarnowa średnia roczna temperatura powietrza wynosi ok. 9 °C, a lato termiczne, czyli suma dni z temperaturą średniodobową wynoszącą ponad 15 °C trwa aż 114 dni. Dodatkowo miasto i jego okolice mogą poszczycić się najdłuższym okresem wegetacyjnym w kraju wynoszącym 225-230 dni. Równie imponująca jest liczba dni bezchmurnych, która w Tarnowie wynosi aż 55!

Skąd wzięła się taka nazwa?

Powodem, dla którego Tarnów i jego okolice mogą poszczycić się nazwą polskiego bieguna ciepła jest, przede wszystkim ukształtowanie tego terenu. Wyspa termiczna, która charakteryzuje się najwyższą roczną średnią temperatur, rozciąga się jeszcze przed Pogórzem Karpackim, pomiędzy Bochnią, Brzeskiem, Tarnowem, Mielcem oraz Dąbrową Tarnowską, tworząc trójkąt w Kotlinie Sandomierskiej. Teren ten ma najkorzystniejsze warunki termiczne w naszym kraju. Dodatkowy wpływ na temperaturę wywierają tu ciepłe wiatry z zachodu i południa oraz suchy wiatr halny.

Czym zachwyca Tarnów?

Polski biegun ciepła

Unikalny mikroklimat oraz bardzo duża liczba bezchmurnych dni w roku sprawiają, że Tarnów i jego okolice to prawdziwy raj dla turystów. Okolice te słyną z ogromnej liczby zabytków, takich jak: Bazylika Katedralna Narodzenia NMP, Muzeum Diecezjalne i słynna ławka poetów, jak również terenów spacerowych i innych miejsc stworzonych do odpoczynku na łonie przyrody, które zadowolą zarówno starszych, jak i młodszych turystów. Wyjątkowa pogoda sprzyja również powstawaniu coraz większej liczby winnic, które kuszą degustacjami tego wykwintnego trunku i pozwalają poczuć się jak na dalekiej wycieczce do słonecznej Toskanii. Zachwycający jest również sam Tarnów, który urzeka renesansowymi zabytkami oraz pamiątkami po dawniej obecnej tu kulturze żydowskiej.

Idealną bazą noclegową, która umożliwi zwiedzenie wszystkich najciekawszych miejsc Tarnowa i jego okolic będzie hotel Gal mieszczący się w samym centrum miasta. Bogato wyposażone pokoje, w tym również przystosowane dla osób niepełnosprawnych oraz mini SPA i fitness mieszczące się w budynku pozwolą odpocząć po nawet najdłuższej wycieczce, a doskonała lokalizacja, bezpłatny parking oraz rowerownia umożliwiają bezproblemowe dotarcie w każde ciekawe miejsce w okolicy.

Hotel w centrum Tarnowa - ☎ 14 688 99 30