Skip to main content

Najnowsza atrakcja Tarnowa - Szlak Tarnowskich Maszkaronów

Szukaliście już wrocławskich krasnali, podążaliście szlakiem gwarków w Wałbrzychu, a może udało Wam się odnaleźć wszystkie figurki lwów, ukryte w zakamarkach Gdańska? W takim razie koniecznie odwiedźcie Tarnów, by wyruszyć na tutejszy szlak maszkaronów! Gdzie ich szukać i dlaczego warto to zrobić? Odkrywamy kolejną atrakcję miasta, niezwykle interesującą zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych turystów!

Czym są maszkarony?

Maszkarony to nie postacie z bajki, ale jeden z dekoracyjnych elementów architektury miejskiej. Na ogół przyjmują one formę groteskowo wykrzywionych twarzy ludzkich lub też zwierzęcych głów. Swoje tryumfy święciły one przede wszystkim w okresie renesansu i baroku, choć znane są już od czasów antycznych. Dziś maszkaronów możemy szukać na zewnętrznych łukach i dachach domów, ale też nad drzwiami, a nawet w fontannach, gdzie stanowią one często ujście dla strumienia wypływającej wody.

Szlak tarnowskich maszkaronów — co musisz wiedzieć, zanim wyruszysz na poszukiwania?

Skąd maszkarony wzięły się w Tarnowie? Otóż inspiracją dla powstania szlaku stały się groteskowo wykrzywione twarze, zdobiące budynek ratusza. Ci, którzy nieco bliżej znają historię miasta, z pewnością domyślą się, że ilość maszkaronów, które spotkać można na trasie, nie jest zupełnie przypadkowa. Jak się bowiem okazuje, 14 figurek odzwierciedla liczbę radnych, zasiadających przed laty w tutejszej radzie. Każdą z nich wykonał miejscowy artysta. Dziś całe rodziny podążają ich śladem, by odkryć nieznane oblicze Tarnowa, poznać jego ciekawe zakątki i zachwycić się niezwykłą historią miasta i jego mieszkańców.

Gdzie szukać maszkaronów w Tarnowie?

Swoją podróż warto rozpocząć od rynku, a konkretnie od miejscowego Centrum Nauki i Techniki.

Wszechświat

To właśnie tutaj, przy samym wejściu do Pasażu Odkryć, znajduje się Wszechświat – pierwszy maszkaron na tarnowskim szlaku. To symboliczny początek zabawy, która z pewnością zachwyci zarówno młodszych, jak i nieco starszych pasjonatów miejskich atrakcji.

Maszkaron Wszechświata

Strażnik Żywiołów

Podążając dalej w stronę Placu Węgierskiego, natkniecie się na Strażnika Żywiołów, który czeka na tutejszych schodkach.

Maszkaron Strażnik Żywiołów

Strażnik Tożsamości

Nieco dłużej warto jednak zatrzymać się u podnóża baszty. W tym właśnie miejscu ustawiony został bowiem Strażnik Tożsamości. Jego nazwa nie jest przypadkowa. Wystarczy bowiem spojrzeć na hełm, zdobiący głowę maszkarona, by dostrzec herb Tarnowa. To symboliczne nawiązanie do początku dziejów miasta, a konkretnie do herbu Leliwa, należącego niegdyś do Spycimira Leliwita. To właśnie on otrzymał od samego Władysława Łokietka pozwolenie na lokowanie miasta w tym właśnie miejscu, rozpoczynając tym samym historię Tarnowa.

Maszkaron Strażnik Tożsamości

Od Wynalazcy do Trefnisia – gdzie prowadzi nasz szlak maszkaronów?

Wszechświat oraz Strażnicy Żywiołów i Tożsamości to dopiero początek przygody na tarnowskim szlaku maszkaronów. By odkryć jego kolejne tajemnice, należy kontynuować wędrówkę miejskimi uliczkami.

Wynalazca

Tym razem trafiamy na Plac Szczepanika. Tutaj bowiem ustawiony został kolejny maszkaron — Wynalazca. Inspiracją do jego powstania był – jak nietrudno się domyślić – Jan Szczepanik, twórca kamery filmowej. Sam maszkaron bywa niekiedy nazywany również Wizjonerem. Nic dziwnego, bowiem Szczepanik, dzięki swoim wynalazkom, zyskał miano galicyjskiego geniusza czy polskiego Edisona.

Maszkaron Wynalazca

W dalszej części szlaku odnajdziecie również:

  • Ducha Teatru, czekającego przy wejściu do teatru im. Ludwika Solskiego,
  • Sprzedawcę Marzeń, ustawionego przed tarnowskim Amfiteatrem,
  • Maszkarona Młodych, obserwującego bywalców Sofy – jednej z najpopularniejszych tarnowskich kawiarni.

Trefniś

W Zaułku Łokietka odpoczywa z kolei Trefniś, którego autorem jest Stanisław Chmiel – jeden z wykładowców na Wydziale Sztuki Akademii Tarnowskiej.  

Maszkaron Trefniś

Jak poznać Nowego Mieszkańca miasta, Filmowca i Wiedzącą?

Jeśli jeszcze nie zmęczyły Was poszukiwania groteskowych twarzy, warto udać się w stronę Placu Sobieskiego.

Nowy Mieszkaniec

To kolejny maszkaron, który z walizką i groteskowym uśmiechem na twarzy czeka na osoby, wędrujące nowym szlakiem. Być może będzie to również doskonały moment na chwilę odpoczynku i łyk aromatycznej kawy w Cafe Tramwaj — odrestaurowanym wagonie tramwajowym, bo Nowy Mieszkaniec ustawiony został w pobliżu nietypowej atrakcji Tarnowa.

Filmowiec

Tym razem udajemy się w stronę kina Marzenie. To właśnie tutaj czeka kolejny maszkaron – Filmowiec. Jego znalezienie nie będzie jednak najłatwiejszym wyzwaniem, gdyż figurki należy szukać na fasadzie budynku. Ci, którym się to uda, z pewnością uśmiechną się na widok postaci, trzymającej w dłoni kamerę, nawiązującą do wspomnianego już wcześniej odkrywcy.

Maszkaron Filmowiec

Zaczytany

Zaczytanego maszkarona znajdziecie oczywiście na parapecie biblioteki, mieszczącej się przy ul. Krakowskiej. Jego powaga i pełna zamyślenia twarz pozwala stwierdzić, że lektura, której się oddał, z pewnością wpisuje się kanony literatury poważnej.

Maszkaron Zaczytany

Wiedząca

Zupełnie inaczej wygląda maszkaron Wiedząca, który umieszczono nieco dalej. Tym razem bowiem napotkacie postać z rozwianymi włosami i twarzą, wykrzywioną w szalonym uśmiechu.

Maszkaron Wiedząca

Gdzie kończy się tarnowski szlak maszkaronów?

Zmierzając do końca szlaku, natkniecie się jeszcze na dwa kolejne maszkarony.

Czystej Wody

Usiadł on na skraju fontanny przy ul. Bernardyńskiej.

Maszkaron Czystej Wody

Zakochane maszkarony

To z kolei podwójna figura, którą znaleźć można oczywiście na Kładce Zakochanych nad Wątkiem. To właśnie tutaj zakochane maszkarony wpatrują się w swoje oczy, wyznając sobie dozgonną miłość.

Zakochane Maszkarony

ŹRÓDŁO ZDJĘĆ: https://www.trasadlabobasa.pl/tab/trasa/szlak_maszkaronow_w_tarnowie_mapa_i_kolorowanki_dla_dzieci/541

Szlak tarnowskich maszkaronów to nowa atrakcja miasta. Nic dziwnego, że budzi ona niemałe zainteresowanie, a chętnych do poszukiwania figurek z pewnością nie brakuje. Jeśli również chcecie wziąć udział w tej wyjątkowej zabawie, zapraszamy do rezerwacji noclegu w naszym Hotelu Gal! Stąd już tylko krok dzieli Was od centrum miasta, czyli symbolicznego początku trasy. Nasze komfortowe pokoje zapewnią z kolei możliwość wypoczynku wszystkim tym, którzy pokonają kolejne zaułki, by zobaczyć całką kolekcję tutejszych maszkaronów, odkrywając przy tym niezwykłe tajemnice Tarnowa.

Zarezerwuj pobyt w Hotelu Gal!