Atrakcje turystyczne Tarnowa

Tarnów to przepiękne, małopolskie miasto pełne zabytków, które oferuje szereg atrakcji turystycznych. To co wyróżnia Tarnów, to swoista mieszanka dwóch stylów renesansowej architektury oraz klimatu dawnej Galicji. Na uwagę zasługuje co najmniej kilkadziesiąt zabytkowych budynków z doby gotyku, renesansu i baroku.

Polski biegun ciepła

Dlaczego warto zawitać do Tarnowa? To najcieplejsze miasto w Polsce! Czas meteorologicznego lata w Tarnowie wynosi aż 118 dni. Dzięki szczególnemu położeniu miasto stało się polskim biegunem ciepła i miało szansę uzyskać najwyższą średnią temperaturę w skali roku, co przekłada się na przyjazny klimat i bujną roślinność. Dzięki licznie działającym winnicom Tarnów ma szansę stać się nie tylko polskim biegunem ciepła, ale również polską stolica win.

Obowiązkowe punkty do odwiedzenia podczas wizyty w Tarnowie

Rynek – niewielkich rozmiarów, piękny plac miejski, otoczony renesansowymi kamieniczkami z charakterystycznymi dla tego okresu podcieniami. Uwagę przykuwa centralnie usytuowany gotycki ratusz. Trzydziestometrowa wieża ratuszowa oferuje najstarszy w kraju ręcznie nakręcany zegar oraz piękny widok na miasto.

  • Bazylika Katedralna – w głównej świątyni Tarnowa znajdują się monumentalne pomniki nagrobne rodu Tarnowskich. Mierzące 13 metrów nagrobki autorstwa Jana Marii Padovaro uznawane są za unikaty w skali europejskiej.
  • Muzeum Diecezjalne – najstarsze tego typu muzeum w Polsce z niezwykłą kolekcją sztuki sakralnej. Na szczególną uwagę oprócz zbiorów gotyckiego malarstwa zasługuje dział sztuki ludowej. Wszystko to umieszczone w pięknych XVI wiecznych budynkach, co znacznie umila zwiedzanie ekspozycji.
  • Muzeum Etnograficzne – zasługuje na szczególną uwagę ze względu na stałą wystawę poświęconą kulturze Romów. Wizyta w Muzeum Etnograficznym to okazja do wzięcia udziału w prawdziwym cygańskim ognisku, możemy poczuć klimat cygańskiego taboru, wziąć udział w cygańskich tańcach i podziwiać kolorowe wozy.

Tarnów – miasto niezwykłe

Wybierając się na spacer ulicami Tarnowa nie sposób ominąć ulicy Krakowskiej oraz efektownej fontanny wykonanej na wzór naszego Układu Słonecznego. To wspaniałe miejsce do zabawy z dziećmi, a także (ze względu na iluminację) bardzo atrakcyjny punkt do odwiedzenia wieczorem. Po przeciwnej stronie ulicy możemy podziwiać pięknie odrestaurowany dworzec kolejowy, w pobliżu którego znajduje się parowóz z 1953 roku. Warto przespacerować się w klimatyczne miejsce „ławki poetów”, gdzie spotkamy sylwetki Agnieszki Osieckiej, Zbigniewa Herberta i Jana Brzechwy. Poznając miasto możemy wybrać zwiedzanie według klucza i poruszać się szlakiem renesansu, szlakiem tarnowskich Żydów, szlakiem gen. Józefa Bema bądź szlakiem Jana Szczepanika. Będąc w Tarnowie warto zasmakować lokalnych przysmaków i pokusić się o spróbowanie naparu z owoców tarniny, bądź alkoholowego wyrobu – nalewki „Tarninówki”, dostępnej w większości tradycyjnych restauracji w mieście.

Realizacja: Starterfirm.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone © F.H.U. "Ligara" Andrzej Ligara