Skip to main content

Atrakcje turystyczne Tarnowa - Top 15 miejsc - Zobacz lokalizacje

Tarnów to przepiękne, małopolskie miasto pełne zabytków, które oferuje szereg atrakcji turystycznych. To co wyróżnia Tarnów, to swoista mieszanka dwóch stylów renesansowej architektury oraz klimatu dawnej Galicji. Na uwagę zasługuje co najmniej kilkadziesiąt zabytkowych budynków z doby gotyku, renesansu i baroku.

Obowiązkowe punkty do odwiedzenia podczas wizyty w Tarnowie

Rynek – niewielkich rozmiarów, piękny plac miejski, otoczony renesansowymi kamieniczkami z charakterystycznymi dla tego okresu podcieniami. Uwagę przykuwa centralnie usytuowany gotycki ratusz. Trzydziestometrowa wieża ratuszowa oferuje najstarszy w kraju ręcznie nakręcany zegar oraz piękny widok na miasto.

 

Nowa atrakcja w 2024 - Szlak Tarnowskich Maszkaronów

Szlak Maszkaronów w Tarnowie to nowa atrakcja miasta, inspirowana groteskowymi twarzami zdobiącymi budynek ratusza. Trasa obejmuje 14 maszkaronów, symbolizujących liczbę radnych z przeszłości. Można je odnaleźć m.in. na Rynku, Placu Węgierskim oraz Kładce Zakochanych. Każdy z tych elementów architektury ma swoją historię i symbolizuje przeszłość Tarnowa, czyniąc spacer po szlaku nie tylko zabawną, ale i ciekawą przygodą.

Poziom trudności trasy: łatwa (dostępna dla każdego, bez trudności terenowych)
Długość trasy: 2,7 km
Czas trwania: 45 min

Więcej informacji
Szlak Tarnowskich MaszkaronówŹródło: https://www.trasadlabobasa.pl/
 

Bazylika Katedralna Narodzenia NMP

W głównej świątyni Tarnowa znajdują się monumentalne pomniki nagrobne rodu Tarnowskich. Mierzące 13 metrów nagrobki autorstwa Jana Marii Padovaro uznawane są za unikaty w skali europejskiej. Zwiedzanie katedry jest całkowicie bezpłatne.

Porządek nabożeństw:
Msze św. w niedzielę i święta: 6.00, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00 (chrzty w II i IV niedziele miesiąca), 18.00 (łac.), 20.00;
W niedziele Msza św. o godz. 12.00 szczególnie dla dzieci;
Msze św. w dni powszednie: 6.00, 7.00, 8.00, 12.00, 18.00.

Więcej informacji
Katedra w Tarnowie Źródło: polskieszlaki.pl

 

Muzeum Diecezjalne

Najstarsze tego typu muzeum w Polsce z niezwykłą kolekcją sztuki sakralnej. Na szczególną uwagę oprócz zbiorów gotyckiego malarstwa zasługuje dział sztuki ludowej. Wszystko to umieszczone w pięknych XVI wiecznych budynkach, co znacznie umila zwiedzanie ekspozycji.

Godziny otwarcia:
poniedziałek: zamknięte
wtorek: 10:00–12:00, 13:00–15:00
środa: zamknięte
czwartek: 10:00–12:00, 13:00–15:00
piątek: 10:00–12:00, 13:00–15:00
sobota: zamknięte
niedziela: 09:00–12:00, 13:00–14:00

Więcej informacji
Muzeum diecezjalne w Tarnowie Źródło: wikipedia.org

 

Muzeum Etnograficzne

Obiekt ten zasługuje na szczególną uwagę ze względu na stałą wystawę poświęconą kulturze Romów. Wizyta w Muzeum Etnograficznym to okazja do wzięcia udziału w prawdziwym cygańskim ognisku, możemy poczuć klimat cygańskiego taboru, wziąć udział w cygańskich tańcach i podziwiać kolorowe wozy.

Godziny otwarcia:
poniedziałek: zamknięte
wtorek: 09:00–14:30
środa: 09:00-14:30
czwartek: 09:00-14:30
piątek: 09:00-16:30
sobota: zamknięte
niedziela: 10:00-16:30

Więcej informacji
Muzeum etnograficzne Tarnów Źródło: wikipedia.org

 

Góra św. Marcina oraz ruiny zamku Tarnowskich

Jest to symboliczne miejsce narodzin miasta, ponieważ to właśnie tu w IX wieku powstał pierwszy w tej okolicy gród. Obecnie znajdują się tu ruiny zamku wybudowanego około 1330 roku przez potomków założyciela miasta – Spycimira. Co prawda, niewiele zostało już z ogromnej budowli, jednak miejsce to jest równocześnie świetnym punktem widokowym pozwalającym podziwiać panoramę Tarnowa i okolicznych miejscowości.

Godziny otwarcia:
czynne całą dobę.

Więcej informacji
Góra św. Marcina Tarnów Źródło: tymrazem.pl

 

Kościół pw. Świętej Rodziny

Ten piękny budynek sakralny mieści się niedaleko Rynku. Został on zaprojektowany przez Jana Sasa-Zubrzyckiego oraz Stefana Matejkę (brata słynnego malarza). Pierwszy z nich jest odpowiedzialny za bryłę budowli zaprojektowaną w stylu nadwiślańskim, drugi za przepiękne witraże zachwycające każdego, kto wejdzie do wnętrza kościoła. Warto również dodać, że do czasów II wojny światowej był to kościół garnizonowy.

Godziny nabożeństw:
Msze św. w Niedziele i Święta:
6.30; 8.00; 9.30 (dla młodzieży); 11.00 (dla dzieci); 12.30 (Suma); 16.00; 18.00; 19.30
Msze św. w dni powszednie:
6.00; 6.30; 7.00; 8.00 i 18.00

Więcej informacji
Kościół pw św rodziny Tarnów Źródło: tarnow_sr-wiz.diecezja.tarnow.pl

 

Dworzec kolejowy w Tarnowie

Uważany jest za jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w kraju, a nawet całej Europie. Został wybudowany w latach 1906-1910 na wzór równie pięknego dworca lwowskiego i po dziś dzień prezentuje styl secesyjny. Przez wielu znawców architektury nazywany jest nawet „Perłą Secesji”. W setną rocznicę powstania, czyli w 2010 roku odbyły się tu również prace remontowe, które miały na celu odnowienie wnętrza i przywrócenie budowli dawną świetność.

Godziny otwarcia kas biletowych:
poniedziałek: 6:00-22:00
wtorek: 6:00-22:00
środa: 6:00-22:00
czwartek: 6:00-22:00
piątek: 6:00-22:00
sobota: 6:00-22:00
niedziela: 6:00-22:00

Więcej informacji
Dworzec w Tarnowie Źródło: polskieszlaki.pl

 

Stary Cmentarz

To jjedna z galicyjskich nekropolii warta zwiedzenia. Znajdziemy tu nie tylko ciekawe nagrobki jak, chociażby mogiłę Jana Szczepanika (wynalazcy kamizelki kuloodpornej), ale również kaplicę rodu Sanguszków, którzy byli dawnymi właścicielami miasta. Została ona zaprojektowana w stylu neoromańskim, a w jej wnętrzu znajdziemy piękne pomniki nagrobne przedstawicieli rodu. Co ciekawe, cmentarz ten jest starszy niż słynne Powązki, a niektórzy twierdzą, że należy on do najstarszych w naszym kraju.

Czynne całą dobę
Liczba kwater cmentarnych: 23
Powierzchnia cmentarza: ok. 3,5 ha

Więcej informacji
Stary cmentarz w Tarnowie Źródło: mzc.tarnow.pl

 

Żydowska bima

Znajdująca się przy ul. Żydowskiej bima, to pozostałość po najstarszej tarnowskiej synagodze pochodzącej z XVII wieku. Bima to specjalne podwyższenie, z którego dawniej czytano Torę. Ma ona kształt namiotu, altany z kratą lub balustradą bądź kapliczki z dachem o kształcie kopuły. Będąc w tym miejscu, warto również zwrócić uwagę na świetnie zachowane pozostałości murów miejskich, a latem można tu trafić na różne imprezy artystyczne oraz wydarzenia upamiętniające tak liczną niegdyś miejscową ludność żydowską.

Czynne całą dobę

Więcej informacji
Żydowska bima w Tarnowie Źródło: mojamalopolska.pl

 

Mykwa, czyli łaźnia żydowska

Kolejna pamiątka po licznej społeczności żydowskiej, dawniej zamieszkującej Tarnów to budynek dawnej mykwy, czyli łaźni publicznej. Stanowił on niegdyś niezwykle istotny element obrządków religijnych Żydów, który umożliwiał rytualną kąpiel i oczyszczenie przed modlitwą. Tarnowska mykwa została wybudowana na początku XX wieku w stylu mauretańskim. Vis-a-vis tego okazałego budynku możemy znaleźć również ciekawy i zarazem smutny pomnik w kształcie budki telefonicznej upamiętniający pierwszy krajowy transport więźniów do obozu w Auschwitz.

Czynne całą dobę

Więcej informacji
Stara łaźnia w Tarnowie Źródło: enovelo.pl

 

Stary cmentarz żydowski

Ogromny, ponad 3 ha obszar, na którym znajdziemy kilka tysięcy nagrobków to jedno z niewielu takich miejsc w Polsce. Na rozległym terenie rozmieszczone jest kilka tysięcy mogił w tym groby z końca XVII wieku oraz pomnik powstały z fragmentu zniszczonej synagogi. Ten stary cmentarz jest również miejscem masowych mordów społeczności żydowskiej, które miały tu miejsce w trakcie II wojny światowej. To właśnie tym okrutnym wydarzeniom poświęcono wspomniany wcześniej pomnik.

Czynne całą dobę

Więcej informacji
Stary cmentarz żydowski w Tarnowie Źródło: wikipedia.org

 

Mauzoleum Bema

Nie każdy turysta wie, że w Tarnowie urodził się i został pochowany polski i węgierki bohater – Józef Bem. Jego ciało przeniesiono tu w 1929 roku. Warto wspomnieć, że jego ciało zostało pochowane w specjalnym pomniku umieszczonym na środku stawu, tak by zrównać je poziomem ze Starym Cmentarzem. Pochówek na cmentarzu nie był z kolei możliwy z uwagi na wyznanie Bema, który pod koniec życia przeszedł na islam.

Czynne całą dobę

Więcej informacji
Mauzoleum Bema w Tarnowie Źródło: wikipedia.org

 

Brama Seklerska

Brama Seklerska, znajdująca się w Tarnowie, to jedna z trzech bram seklerskich w Polsce. Wykonana z drewna przez Seklerów, lud zamieszkujący Węgry, jest właśnie symbolem przyjaźni polsko-węgierskiej. Jest darem węgierskiej Fundacji Irott Szó, a przekazana została 26.05.2001r.

Brama Seklerska w Tarnowie

Bramy seklerskie swoim wyglądem i sposobem wykonania nawiązują do silnego powiązania z ludowością. najczęściej do ich wyrabiania stosowało się drewno dębowe, a rzadziej sosnowe. Seklerzy wieżą, że niezamykanie bramy zaprasza każdego w jej progi. O tym świadczy też napis wyryty na bramach: ,,Pokój wchodzącym, błogosławieństwo wychodzącym"

Czynne całą dobę

 

Cafe Tramwaj

Cafe Tramwaj to naprawdę wyjątkowa atrakcja na mapie Tarnowa! Kawiarnia zamknięta w wagonie tramwaju jest miejscem znanym każdemu mieszkańcowi i przyjezdnemu w Tarnowie. To punkt obowiązkowy do odwiedzenia podczas wycieczki turystycznej. Właściciele kawiarni pracowali nad wykonaniem swojego lokalu i jego aranżacją przez 3 lata.

Cafe Tranwaj w Tarnowie Źródło: polskieszlaki.pl

Wagon tramwaju inspirowany jest pierwszymi tramwajami elektrycznymi jeżdżacymi w Tranowie, które ze względu na swój czerowny kolor były nazywane ,,biedronkami". Duża część jego elementów to właśnie części pochodzące z oryginalnych tarnowskich tramwajów. Specjalnością kawiarni jest ,,kawa motorniczego".

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 6:30-21:00
sobota: 8.00-21.00
niedziela: 10.00-21.00

Więcej informacji

 

Ratusz na Rynku Głównym

Rynek Główny w Tarnowie nie mieści się na zbyt dużym placu, jednak skupia wokół siebie rzesze turystów przez swój urok i wspaniałą zabudowę architektoniczną z epoki renesansu. Głównym elementem Rynku jest oczywiście Ratusz, który zdobi renesansowa attyka i wieża wysoka na 30 metrów. Zabudowa Rynku charakteryzuje sie jednak stylami mieszanymi ze względu na pożary z XV wieku i częstą potrzebę odnawiania kamienic znajdujących się wokół niego.

Czynne całą dobę

Więcej informacji
Ratusz na Rynku Głównym w Tarnowie Źródło: it.tarnow.pl

 

Kataryniarz

Pomnik Kataryniarza można odnaleźć za Wielkimi Schodami prowadzącymi z Rynku Głównego. Nie stanął on tam jednak przypadkowo. Przed wojną kataryniarz rzeczywiście grywał na tarnowskiej starówce, a miejsce, w którym stanął pomnik,było tym najchętniej uczęszczanym przez tę historyczną postać. Pomnik wyposażony został w mechanizm, który gra prawdziwą kataryniarską melodię, więc, gdy podejdzie się wystarczająco blisko, można usłyszeć muzykę dochodzącą ze środka rzeźby.

Czynne całą dobę

Więcej informacji
Pomnik Kataryniarza w Tarnowie Źródło: enovelo.pl

 

Tarnów – miasto niezwykłe

Wybierając się na spacer ulicami Tarnowa nie sposób ominąć ulicy Krakowskiej oraz efektownej fontanny wykonanej na wzór naszego Układu Słonecznego. To wspaniałe miejsce do zabawy z dziećmi, a także (ze względu na iluminację) bardzo atrakcyjny punkt do odwiedzenia wieczorem. Po przeciwnej stronie ulicy możemy podziwiać pięknie odrestaurowany dworzec kolejowy, w pobliżu którego znajduje się parowóz z 1953 roku. Warto przespacerować się w klimatyczne miejsce „ławki poetów”, gdzie spotkamy sylwetki Agnieszki Osieckiej, Zbigniewa Herberta i Jana Brzechwy. Poznając miasto możemy wybrać zwiedzanie według klucza i poruszać się szlakiem renesansu, szlakiem tarnowskich Żydów, szlakiem gen. Józefa Bema bądź szlakiem Jana Szczepanika. Będąc w Tarnowie warto zasmakować lokalnych przysmaków i pokusić się o spróbowanie naparu z owoców tarniny, bądź alkoholowego wyrobu – nalewki „Tarninówki”, dostępnej w większości tradycyjnych restauracji w mieście.

Szukasz odpowiedniego noclegu w centrum miasta?
Zarezerwuj swój pobyt w Hotelu Gal i zwiedzaj Tarnów razem z naszym poradnikiem!